הרשמו לניוזלטר

הבלוגריות שלנו

ארכיון

רעיון, שגעון ואפס תקציב – פרק ב'

פרק נוסף במסע המטורף להקמת מיזם תרבות בבאר-שבע.

שבוע ספר תרבותי ולא מסחרי. רציתי מאוד שמשהו כזה יקרה כאן, וכשזה לא קרה כל כך הרבה זמן, החלטתי להקים אותו בעצמי.

קודם כל חשבתי שאולי רק אני רוצה לעשות משהו כזה והתחלתי לדבר עם אנשים מסביבי, לברר אם זה יעניין אותם ואת מי שסביבם בקהילות השונות בעיר באר-שבע. גיליתי כל כך הרבה פעילות תרבותית מעניינת שמתרחשת כאן מתחת לרדאר שלי, וגיליתי שרבים ישמחו להשתתף באירועים מסוג זה. ועל זה אספר בהמשך.

ספר או פריפריה?

לפני שהיה לי אפילו אירוע אחד מתוכנן, חשבתי על שם למיזם.

ניסיתי לשחק עם המילה סֵפֶר וכשקראתי את האותיות אחרת קראתי סְפָר. והרי בכך עסקינן, בכך שכ"פריפריה" לא נזכה ל"שבוע הספר העברי". ואז עלה הרעיון לשם: שבוע של ספר, ספר וסיפור. חגית חברתי, באסוציאציה ראשונה לשם, אמרה: התחלת ספר יצירה!

[א] בִּשְׁלֹשִׁים וּשְׁתַּיִם נְתִיבוֹת פְּלִיאוֹת חָכְמָה חָקַק יָהּ יְהֹוָה צְבָאוֹת אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֱלֹהִים חַיִּים וּמֶלֶךְ עוֹלָם אֶל שַׁדַּי רַחוּם וְחַנּוּן רָם וְנָשָׂא שׁוֹכֵן עַד מָרוֹם וְקָדוֹשׁ שְׁמוֹ וּבֹרֵא אֶת עוֹלָמוֹ בִּשְׁלֹשָׁה סְפָרִים: בְּסֵפֶר וּסְפַר, סִפּוּר.

האקדמיה ללשון העברית - פריפריה
האקדמיה ללשון העברית – פריפריה

הצירוף היה מרגש, רק שהספר עליו חשבתי הוא שונה בתכלית ואינו עוסק במספרים, אלא בהקשר של הגדרת המרחב שלנו כ"פריפריה". יצאתי לבחון את הסוגיה וחידדתי את ההבדל. הספר מוגדר לפי מרחק של מקום ביחס לגבול חיצוני, הפריפריה  מוגדרת לפי מרחק של מקום מהמרכז. וגם למדתי שהשימוש בביטוי "יישובי ספר" טעון חיובית כי היו אלה הקיבוצים שהתפזרו כדי לשמור על הגבולות (מרצון), ואילו הביטוי "יישובי פריפריה" טעון שלילית כי הוא מיוחס לעיירות הפיתוח שנכפה עליהן להתפזר. ואני מוסיפה, שכיום נראה שכל מקום שהוא לא כיכר רבין או שד' רוטשילד בתל אביב הוא כבר "פריפריה" … ואז כל הדיון כבר חסר משמעות.

אז איך נקרא לו לתינוק?

הפכתי והפכתי בשמות ואפשרויות. ואז יום אחד באמצע נהיגה לפגישה בנוגע למיזם, צצו שני שמות אפשריים: "ספר במדבר" או "הכל בספר". מיד אחר כך פגשתי את שרה אופנברג, באר-שבעית וחוקרת אומנות, וסיפרתי בהתרגשות על השמות החדשים. "ספר במדבר" ירד כמעט מיד בגלל הקונוטציות התנכיות מדי שלו.

והוא ירד לגמרי מאוחר יותר. מאחר שאני לא מכירה כזה "שבוע" או "פסטיבל" הרי שאין משמעות ליחסו למקום, הוא יהווה אבן שואבת לאנשים שונים ממקומות שונים ויתרחש כאן, במקום בו אני גרה, בבאר-שבע.
ומי שרוצה, יוכל לקרוא לזה מדבר או פריפריה או כל שם אחר שהוא רוצה.
אני קוראת לזה בית.

וכך נשארנו עם הכל בספר: שבוע של ספר, סופר וסיפור. קראו על המשך המסע

סקיצה בעיצוב אורנה שלהבת
סקיצה בעיצוב אורנה שלהבת

 

 

 

 

אהבתן? אשמח אם תשתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אתכן:

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן