הרשמו לניוזלטר

הבלוגריות שלנו

ארכיון

רעיון, שגעון ואפס תקציב

כך יצאתי למסע מטורף להקמת מיזם תרבות בבאר-שבע.

איך התחיל הכל?

גדלתי בבאר-שבע.
אני זוכרת את שבוע הספר העברי בילדותי כאירוע מיוחד ומרגש, כולם באים לראות, להריח, להרגיש ולקנות ספרים. האירוע התקיים באזור מרכזי של העיר, רחבת העירייה או רחבת הספרייה העירונית והרגיש כמו פסטיבל לילדים ומבוגרים כאחד. עזבתי את העיר לשנים רבות, וחזרתי לכאן לגדל משפחה (בדרך עשיתי תואר שני בספרנות. כן, יש דבר כזה…). שנה אחרי שנה הגענו לאירועי שבוע הספר בבאר-שבע והרגשנו החמצה.
שנה אחרי שנה היריד הצטמצם בהיקפו ובחוויה שהוא מעביר. הוא פשוט הפך לפלטפורמה נוספת לרשת ספרים מסחרית אחת למכור 4 במאה וכד', וזאת ללא ייצוג הולם של הוצאות אקדמיות, הוצאות קטנות או ספרים בהוצאה עצמית. הסופרים המוכרים והמרכזיים לא הגיעו לחתום על ספרים. כמעט שלא התקיימו אירועים סביב הנושא ואלה שהתקיימו הופנו בעיקר לפעוטות ולילדים קטנים.
ההרגשה שאין מי שיעשה כבוד לספר, לספרייה ולחובביהם היתה מתסכלת, בעיקר כשאנחנו מגדלים ילדות אוהבות ספר וקריאה.

עם הספר?
פתיחת שבוע הספר. כיכר רבין, תל אביב
צילום – קובי גדעון / לע"מ; Photo bz Kobi Gideon – GPO

לצערי, התופעה לא מאפיינת רק את העיר שלנו, ולמרות שכמות הספרים היוצאים לאור בארץ היא בין הגבוהות בעולם ביחס לגודל האוכלוסיה, שוק הספרים סוער. סערת חוק הספרים לא שכחה בארצו של עם הספר, ומיד אחריה החלה ב-2017 סערה חדשה. התאחדות המו"לים החליטה לקיים את אירועי "שבוע הספר העברי" (סימן רשום שלהם) בשלוש ערים בלבד, תוך התעלמות מוחלטת מתושבי דרום וצפון הארץ. משרד התרבות התמהמה בארגון והעברת תקציבים, הרשויות המקומיות יצאו בהכרזות על ירידם מקומיים. וכולם מאשימים את כולם.
אז מהו ספר? ספר הוא אכן מוצר שמוכרים וקונים, אבל הוא יותר מזה. ספר הוא בית לרעיונות, ליצרים, למחשבות, ליצירה ולאומנות, הוא כלי ביטוי והשפעה, הוא תופעה חברתית ופוליטית ועוד. וככזה הוא יכול להיות ציר ותמה מרכזית ליותר מאשר רק יריד מסחרי.
וזהו בדיוק הרעיון אתו יצאתי לדרך לפני כשנה.
אישי ואני הרגשנו שצריך לשנות את המצב, חשבנו שהגיעה העת ש"שבוע הספר" יהיה אירוע תרבותי ולא מסחרי. והחלטנו לעשות מעשה. החלטנו לארגן סדרת אירועי תרבות שנותנים כבוד לספרים, לכל מי שעוסק בהם ולכל מי שנהנה מהם. אירועים בהם היינו רוצים להשתתף בעצמנו בלי לנסוע רחוק. קראנו ליוצרים, דוברים, לקהילות, לגופי תרבות ומקומות בילוי בעיר להצטרף.

מה יצא מזה ? כנראה שתצטרכו לחכות לפוסטים הבאים.

אהבתן? אשמח אם תשתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אתכן:

2 תגובות

  1. סיגלית שושן הגב

    מרגש! היטבת לתאר גם את תחושותיי. גם אני כילדה שגדלה בבאר שבע הרגשתי אותו הדבר. כיום גם אני מרגישה תחושת חמיצות בשבוע הזה ושואלת את עצמי למה אני צריכה לנסוע לת"א כדי להרגיש את החגיגיות של השבוע הזה.
    יישר כח ובהצלחה!!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן