הרשמו לניוזלטר

הבלוגריות שלנו

ארכיון

מה הסיפור שלך באר שבע?

יוזמה מקומית מעניינת שחברתי אליה בחודש האחרון גרמה לי להרהר בבאר שבע ובסיפור שהיא מספרת בתיירות הבארשבעית ובכלל.

מה לי ולאנואר סאדאת?!

הקשר שלי אל היוזמה כמו כל דבר טוב הגיעה ממש במקרה דרך חברה שסיפרה לי שיש חבורה בבאר שבע שרוצה להנציח את ביקורו של נשיא מצרים דאז אנואר סאדאת בבאר שבע.

האמת שהייתי מופתעת. לא היה לי שמץ של מושג על הביקור, החגיגיות שלו, על הגאווה הבארשבעית שהוא העניק ועל החיבור אל התרבות הערבית דרך מנהיגי התקופה, אליהו נאווי ז"ל ראש העיר השלישי של באר שבע ונשיא המדינה יצחק נבון ז"ל,  שיצרו למעשה את הקשר הזה.

נשיא המדינה יצחק נבון מברך את בואו של הנשיא המיצרי, בטקס קבלת הפנים שנערכה ברחבת העירייה.
צילום: יעקב סער מתוך לע"מ

עיר שלבשה חג

נבירה בארכיון טוביהו בספריית בבן גוריון, דרך כתבי עיתונות מהתקופה חשפה בפניי תקופה קסומה, של שלום שכבר לא מדברים עליו. וזה הגניב אותי ומשך אותי מאוד אל הנושא. הבנתי שאני צריכה להתמקד על עיר שהתרגשה מהאירוע ההיסטורי, על זכרונות של תושבים, ועל גאווה באר שבעית ועל אירוע שנשכח אי שם.

הראיס בהתנצלות מיוחדת לילדי הגנים שציפו לראותו, קטע עיתונות מתוך ארכיון טוביהו

וכך התחלתי לכתוב, הבנתי שהביקור היה משמעותי ויכול להפוך למסורת חגיגית באר שבעית אמיתית, וממערך שיעור פצפון זה הפך ליחידת הוראה חקרנית  היכולה ליצור שיתופי פעולה מעניינים ומפרים, בבית הספר עצמו ובביתם של התלמידים דרך חוויות המשפחה  שיכול מאוד להיות שהיו נוכחים במעמד המרגש והחגיגי הזה.

הסבר פנייך לתייר נוסח באר שבע
צילום מקורי מתוך ארכיון טוביהו

היוזמה הפכה לרצינית יותר ויותר עם הזמן שעבר והתכניות שהחלו והתגבשו, נוצרו שיתופי פעולה מפרים  עם עיריית באר שבע שכמובן שמחה על כך שקבוצת בארשבעים לקחה את תכנון האירוע על כתפיה ובחרה להוביל אותו ביד רמה, סדרת האירועים כללה סיור שהחל באוניברסיטה והמשיך לרחבת העירייה , את הסיור הוביל ד"ר זאב זיוון , סיור אינפורמטיבי ומרתק ששזר בתוכו אנקדוטות מהתקופה וחוויות אישיות של משתתפי הסיור שבעצמם נכחו באירוע- דבר שהוסיף נוף ייחודי לסיור.

ההזמנה לסדרת האירועים החגיגית

לאחר הסיור כולם המשיכו לפאב הגיזה בבאר שבע, שם נערכה תערוכת צילומים וקטעי עיתונות מקוריים מהתקופה, שהכניסו את מבקרי התערוכה אל מנהרת הזמן אל אותה התקופה ולסיום הערב רקדנו כולנו במסיבה מצרית מדליקה,  הקהל היה מגוון ולגמרי בעניין והיה פשוט ונהדר.

מנחם בגין ואנואר סאדאת ברחבת העירייה . יעקב סער לשכת עיתונות ממשלתית .על הגרפיקה החיננית אחראי moshe kones

הרהורים לאחר מעשים

כל היוזמה הזו גרמה לי לחשוב על שני דברים:

  • איך יוזמה יכולה לסחוף אחריה כמו שקרה ביוזמה הזו?
  • אילו עוד אירועי עבר יכולים  להזניק אצלנו הבארשבעים גאווה מקומית?

חייב להיות משוגע אחד לדבר

המסקנות שלי הן שליוזמה חייב להיות אחד שהוא באטרף על הפרויקט וגם הוא כנראה ישקיע את הכי הרבה זמן מכולם להצלחתו. ולגבי  איך יוצרים לבאר שבע סיפור או גאווה באר שבעית  ותיירות מקומית עשירה בתוכן אמיתי שמספרת היסטוריה מעניינית ומרתקת שממש התרחשה כאן זו שאלה אמיתית.

 

אהבתן? אשמח אם תשתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אתכן:

תגובה אחת

  1. טירן הגב

    אכן, היוזמה צריכה להגיע מהתושבים.
    "הכל בספר" עליו כתבתי כאן, מתחיל היום!

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן