הרשמו לניוזלטר

הבלוגריות שלנו

ארכיון

מה אתן יודעות על האומנות האתיופית??

 הכל התחיל בזכות האומנות…

אומנות היא יצירה אשר קיימת משחר האנושות, היא מתחברת אל הנפש והרגשות של האדם ונותנת ביטוי לתחושות החיוביות ולמצוקות בתוככי נשמתו של האדם.
העיסוק באומנות מסב לבני האדם הקלה ותרפיה לגוף ולנפש, לעיתים מהווה תחליף לטיפולים הקונבנציונליים השגרתיים שאינם מסייעים בשיפור המצב הרגשי.
אני רוצה לשתף אתכן קצת על האומנות של יוצאי אתיופיה. כמו בתרבויות אחרות גם בתרבות האתיופית ביחוד בקרב היהודים ישנה קשת רחבה של יצירות אומנות: בין היתר נפוצה הרקמה על בדים ועל פרטי לבוש, ישנם גם פיסול, קדרות, קליעה בחוטים צבעוניים על ענפי עץ התמר ויצור כלים לשימוש הביתי וכן כפרטי נוי וקישוט לבית. במקור עסקו ביצירות אלה בעיקר נשים אך לאורך ההיסטוריה כשהביקוש הלך וגדל הצטרפו הגברים לעשייה, אין ספק שכל העיסוק בעבודות אומנות אלה היו בהן תרומה גדולה לתחושת הסיפוק, השלווה ולאושר בחייהם של האנשים.
אלמז אומנות בישראל, בית אומנויות יהודי אתיופיה באר שבע ועוד דוגמאות לעבודות ממרכזי התרבות ליוצאי אתיופיה:

    

בוודאי כמה מכן נחשפתן לנשים ממוצא אתיופי, ראיתן שהן לובשות את שמלות ה "זורייה" – אלו שמלות לבנות ארוגות מכותנה בעיטורי רקמה כשמעליהן עוטות צעיף או של לבן, עובי הבד משתנה בהתאם לעונה, באירועים חגיגיים השמלות מעוטרות ברקמה ייחודית, ססגונית ומרהיבה.

קו אופנה ייחודי בישראל:

מה שמשך את תשומת ליבי והביא אותי לכתוב על נושא האומנות הוא שנחשפתי לפרסום על הפקת קו אופנה ייחודי המשלב את אומנות הרקמה ממוצא אתיופי אל תוך האופנה המודרנית העכשווית. אופנה לכל גיל בשלל הסגנונות החל מפרטי לבוש קלילים יומיומיים ועד שמלות ערב ובגדי חתן כלה.
בשנים האחרונות ישנן מס' נשים ישראליות ממוצא אתיופי שעוסקות בתחום האומנות ועיצוב אופנה. הן לקחו את הריקמה באומנות האתיופית והנגישו אותה לכלל החברה הישראלית וזאת ע"י חשיבה מחוץ לקופסה, חשיבה קפדנית ויצירתית והתוצאה קו אופנה חדש אותנטי ופורץ דרך.

מציגה בפניכן יצירות של כמה ממעצבות האופנה: למלם- " Lemlem עיצובים", שלי אברהם- "עיצוב וסטיילינג",

מיכל ירסנש מנגיסטו- "AKAL" 

מיכל-                שלי-              למלם- 

 

שמלה לבנה ועיטורי הרקמה הן סימן ההיכר ללבוש בתרבות האתיופית:

יצירת האומנות של אימא: כשעלינו ארצה לפני 35 שנה, אימא למדה עברית באולפן במרכז הקליטה. בסוף כל יום כששבה הביתה ודאגה לכל צורכי המשפחה היא עסקה במלאכת הרקמה ובקליעה על ענפי עץ התמר שכל כך אהבה עוד מאתיופיה. כמה מיצירותיה היא העניקה במתנה לאותם מדריכים אדיבים במרכז הקליטה שלא הכירו את העדה והתרבות האתיופית אך התלהבו והתחברו ליצירותיה.

עבודות של אימי: קליעה בחוטי צמר על ענפי עץ התמר:    

 

ממליצה בחום לפתוח את הראש, להתחבר לעוד יצירה ייחודית בחברה הישראלית ולאפשר לעצמכן הזדמנות להכיר ולהעצים נשים שמובילות לחדשנות בתחום העיצוב והאומנות

על נושא האומנות תוכלו לקרוא עוד בקישורים הבאים:

בלוג של שימחה: http://br7women.co.il/אומנות-משקפת-מי-אתה/

בלוג של אלין:http://br7women.co.il/אומנות-בבירת-הנגב/

 

 

 

 

 

אהבתן? אשמח אם תשתפו:

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on print

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אתכן:

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן